Electrician în constructii civile și industriale/electrician in civil and industrial construction
1 year ago
Cluj-Napoca, Romania
Job Details

Contract ASIA - I Locația (punctul de lucru unde își vor desfășura muncitorii activitatea): Iași

Domeniul de activitate al firmei: Lucrări de instalații electrice Numărul Total de muncitori: 5 Funcțiile pe care vor fi încadrați muncitorii: ( detaliat cați muncitori pentru fiecare funcție in parte): Dacă găsim 5 electricieni (toți calificați) SAU 3 electricieni și 2 necalificați Program de lucru număr de ore lucrate/zi, zile lucrate/săptămâna, zile libere, pauza: De la 8 30 la 17 30,cu o ora pauza, week-end liber Salariul (net), diurna/zi lucrătoare , cazare (+alte beneficii dacă este cazul): Pentru calificați 3150 lei net +20 lei /zi lucrata + cazare asigurata Pentru necalificati 2200 lei net/luna + 20 ron/zi + cazare

Sarcini si responsabilități: ELECTRICIENI Privind controlul, diagnosticarea şi repararea instalaţiilor electrice: - selectează şi foloseşte corect aparatura pentru determinarea curentului, tensiunii şi rezistenţei electrice; - interpretează corect schemele electrice, simbolurile şi legile electrice de bază; - determină circuitele paralele şi în serie; - scoate de sub tensiune echipamentele electrice conform normelor tehnice de securitate a muncii şi PSI; - exercită verificări asupra instalaţiilor electrice, vizual, auditiv sau cu ajutorul aparatelor de măsură, prin proceduri adecvate, în vederea respectării normelor PSI; - identifică echipamentele şi componentele defecte, în vederea remedierii; - alege sculele, materialele şi aparatele de măsură conform schemei de lucru; - înlocuieşte/repară echipamentul electric defect; - reface izolaţia circuitului şi legăturile de împământare conform normelor tehnice; - repune sub tensiune instalaţia electrică în vederea verificării calităţii lucrării; - remediază eventualele defecte şi prezintă lucrarea pentru recepţie. o Privind executarea/modificarea instalaţiilor electrice: - citeşte şi interpretează corect schema electrică; - alege materialele, dispozitivele, echipamentele şi aparatele de măsură conform specificaţiilor din schemă; - stabileşte traseul instalaţiei în funcţie de cerinţe şi disponibilităţi; - montează tuburile de protecţie, conductorii şi echipamentele, şi realizează conexiunile şi izolaţiile conform schemei şi normelor tehnice de securitate a muncii; - pune sub tensiune instalaţia şi utilizează aparate, tehnici şi proceduri specifice pentru verificarea funcţionării acesteia; - repară sau înlocuieşte eventualele echipamente defecte, conductori, izolaţii etc. conform - cerinţelor. o Privind întreţinerea instalaţiilor electrice: - execută inspecţii periodice şi revizii tehnice ale instalaţiilor tehnice; - identifică şi verifică calitatea materialelor şi curăţă părţile accesibile ale instalaţiei electrice; - stabileşte necesitatea reparaţiei în funcţie de starea tehnică a instalaţiei electrice şi execută atât reparaţii curente, cât şi reparaţii capitale, ce presupun demontarea completă a instalaţiei electrice, vopsirea, ungerea şi recondiţionarea izolaţiilor deteriorate etc; - execută un ciclu complet de încercări, petru stabilirea încadrării instalaţiei electrice de comandă în parametrii ceruţi; Alte atribuţii: - să cunoască caracteristicile constructive şi funcţionale ale utilajelor şi instalaţiilor cu care lucrează, să aplice întocmai normele de funcţionare şi întreţinere a acestora, de protecţie a muncii şi PSI; - să asigure potrivit prescripţiilor tehnice, supravegherea permanentă a instalaţiilor, utilajelor şi a celorlalte mijloace încredinţate, să verifice buna funcţionare a dispozitivelor de sigurantă, aparaturii de măsură şi control; - să ia măsuri urgente de lichidare a avariilor şi accidentelor atunci când se produc, să stea la dispoziţia unităţii sau să se prezinte în cel mai scurt timp în caz de avarii sau alte urgenţe; - să folosească şi să păstreze, în conformitate cu regulile stabilite, echipamentul de protecţie şi dispozitivele de siguranţă; - să aducă imediat la cunoştinţă conducerii unităţii orice neregulă, defecţiune, anomalie, altă situaţie de natură să constituie un pericol, pe care le constată la locul de muncă, precum şi orice încălcare a normelor de protecţie a muncii sau de prevenire a incendiilor; - să nu introducă ţigări, chibrituri, brichete, materiale ori produse care ar provoca incendii sau explozii în zona centralei termice;

Sarcini si responsabilități: NECALIFICAȚI să măture pe șantier să acorde ajutor celor calificați să pregatesca materialul solicitat in utilizarea procesului tehnologic să sorteze materialul rezultat din demolari să ajute in cadrul echipei deservirea diferitelor masini si echipamente se lucrează in general pe santiere unde sunt conditi de vreme schimbatoare, in mediu cu praf si in contact cu materiale de constructie care pot contine substante chimice ,etc.

Alte condiții: (vorbitori de limba engleza, vârsta, preferință naționalitate etc.): Sa nu bea, este stipulat in contractul lor de munca ca cine este prins sub influienta alcoolului este concediat. Seriosi, muncitori, sa se miste repede. Daca se poate sa fie toti 5 calificati in domeniul electric sau daca nu, să găsim 3 electricieni calificați și 2 necalificați, care sa aiba cât de cât habar de electricitate Maxim 45 ani Preferabil Nepal

Electrician in civil and industrial construction/Electrician în constructii civile și industriale/
Full-time
Vacancies
5
view
0